27. siječnja, Dan sjećanja na žrtve holokausta

Objavljeno: 27.01.2025

Svake se godine, na današnji dan prisjetimo holokausta i odamo počast nevinim žrtvama nacističkog režima u Drugom svjetskom ratu.

Ovaj je datum simbolično određen budući da je tog dana prije točno 80 godina oslobođen koncentracijski logor Auschwitz – Birkenau, jedan od najstrašnijih mjesta masovnih zločina u povijesti čovječanstva.

Holokaust, što na grčkom znači “potpuno spaljen”, predstavlja genocid u kojem su nacisti i njihovi suradnici sustavno ubili oko šest milijuna Židova, ali i milijune drugih ljudi, uključujući Rome, političke protivnike, osobe s invaliditetom i druge skupine koje su smatrali nepoželjnima. Bio je to vrhunac mržnje i diskriminacije koja je dovela do nezamislivih patnji i gubitka ljudskih života.

Dan sjećanja važan je trenutak za odavanje počasti svim žrtvama i preživjelima, kao i za podsjećanje na strašne posljedice netolerancije i predrasuda. Obilježava se diljem svijeta raznim komemoracijama, edukativnim programima i izložbama kako bi se održalo sjećanje na prošlost i podigla svijest o važnosti borbe protiv svih oblika diskriminacije. Pritom je važno prenijeti priče preživjelih i onih čija su svjedočanstva sačuvana današnjim mladim generacijama, kako bi se osigurala trajna opomena na to kamo mržnja može odvesti čovjeka.

Jedna od najpoznatijih priča, ona o djevojci Anne Frank odjeknula je svijetom i do danas predstavlja nesretni slučaj na kojeg je teško ostati ravnodušan. Grad Pula prepoznao je važnost uspomene na priču o Anne i holokaustu pa je 2023. svečano inauguriran park koji nosi njeno ime.

Izložene knjige u školskoj knjižnici: “Dnevnik Anne Frank”, “Dječak u prugastoj pidžami” i “Kradljivica knjiga”. 

Žrtve holokausta koje su izgubile život u logorima nisu bile samo među nekim dalekim stanovništvom drugih nekih država, nego ih je bilo i među našim precima. U siječnju su se održale komemoracije paljenja istarskih sela koja su na taj način kažnjena zbog sumnju na pomoć partizanima. U tim su akcijama ubijeni mnogi nevini, a dio je poslan u logore gdje je dijelio istu sudbinu kao ostali s kojima su se tamo susreli.

Dan sjećanja na žrtve holokausta nije samo prilika za tugu i pijetet, već i za obnovu obećanja da se nikada više neće dopustiti ponavljanje takvih zločina. Ovaj dan nas podsjeća na našu zajedničku odgovornost u izgradnji društva temeljenog na poštovanju, toleranciji i ljudskim pravima.

Kako su Dan sjećanja obilježili naši učitelji s učenicima? 

Naši su učenici obilježili Dan sjećanja  na satovima povijesti s učiteljima Valentinom Miletović- Anić i Marinom Pekicom, ali i s drugim učiteljima i stručnim suradnicima.

U četvrtak 23.1.2025. godine, učenici 7. i 8. razreda, posjetili su Kino Valli i u sklopu Filma u školi i pogledali film “Zemlja ognja” u organizaciji učiteljica hrvatskoga jezika Maje Radolović Čalić i Karle Virgilio.  Film prikazuje svjedočanstva vezana uz nacističke zločine od jeseni 1943. do ljeta 1944. godine na području Istre. Film kombinira igrane scene sa svjedočanstvima preživjelih, a sniman je u mjestima Štifanići kraj Lovreča, Zankovci kraj Kršana, Gortanov brijeg kraj Pazina, Čambarelići kod Vozilića te u Lipi i Šajinima.

Više o filmu možete pročitati na : https://www.kinovalli.net/filmski-program/162/zemlja-ognja/ 

Scena iz filma “Zemlja ognja” 

Učenici 6.b razreda su s učiteljem Marinom Pekica na satu povijesti izradili plakat koji je postavljen na ulazu u školu.

Učenici 8.b razreda, u ponedjeljak 27.1.2025., prisustvovali su predavanju o Lei Deutsch koju nazivaju hrvatskom Anne Frank, pod nazivom „Lea Deutsch – neprežaljena kći božice Talije“ na  Odjela za djecu i mlade Gradske knjižnice i čitaonice Pula. U pratnji učenika bile su učiteljica hrvatskoga jezika Maja Radolović Čalić i knjižničarka Dragica Pršo.

 

vijest pripremili učitelj povijesti Marin Pekica i knjižničarka Dragica Pršo